Muharrem ERTAŞ Kimdir?

lokmer 7 Ocak, 2014 - 22:40
Muharrem ERTAŞ
İçerik Türü: 

1913 yılında Kırşehir'in Yağmurlu Büyük Oba köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşta dayısı Bulduk Ali'den bağlama çalmayı öğrendi. Muharrem Ertaş'ın esas hocası Yusuf Usta'dır. Yusuf (İsta, yöresinin anonim ezgilerinin yanı sıra, daha çok Toklumenli Âşık Said'in şiirlerini ustaca çalıp söyleyen ve bütün bunlan Muharrem Ertaş'a da öğreten yörenin en ünlü saz ustalarından biridir.
Abdal müziğinin en büyük ustalanndan biri olan Muharrem Ertaş, yaşadığı dönemden günümüze bir çok büyük sanatçıyı etkilemiş ve sanat hayatlarında önemli bir yer edinmiştir.
Muharrem Ertaş'ın adı, bir televizyon programında okuduğu sözleri Dadaloğlu'na ait ünlü "Avşar Bozlağı" ile yurt genelinde duyulmuştur.
Muharrem Ertaş, etkileyici sesi ve bağlamaicrasındaki ustalığıyla kimsenin söyleyemediği bilmediği bilenlerin ise asla bu derece güzel ve etkileyici okuyamayacaklarını itiraf ettikleri türküleri, ağıtları ve halay havalarını müzik kültürümüze kazandırmıştır. Sanatçı için çalıp söylemek herşeyden önce bir yaşam biçimidir. Ömrünün son anına kadar sanatını yaşatan büyük usta, mütavazı kişiliği ve eşsiz sanatıyla yeni kuşak sanatçılar için ömek alınacak dev bir ekoldür.
3 Aralık 1984 yılında aramızdan ayrılan Muharrem Ertaş müzik kültürümüzün en özgün örneklerini içeren özel repertuvarı ve icra üslubu ile yaşamaya devam etmektedir.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satırlar ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
Projeleriniz için neodyum mıknatıs tedarik merkezi