Bayram ARACI Kimdir?

lokmer 7 Ocak, 2014 - 22:50
Bayram ARACI
İçerik Türü: 

1921 yılında Ankara Elmadağ'da dünyaya gelen Bayram Aracı yörenin tanınmış saz sanatçılarından Topal Mevlüt'ün oğludur. Oldukça köklü kültürel değerlere ve bu değerlerden beslenen zengin bir müzik geleneğine sahip olan Bayram Aracı, Ankara'ya çocuk yaşlarda gelmiş, müzik anlayışını burada şekillendirmiştir.
Ankara'da misget, hüdayda, yandım şeker, Ankara zeybeği gibi geleneksel Ankara havalarını büyük bir canlılık ve dinamizm ile icra eden Bayram Aracı kısa sürede büyük üne kavuşur.
Muzaffer Sarısözen'in daveti üzerine Ankara Radyosunda bir süre çalıştıktan sonra İstanbul'a gelir ve gazinolarda sahne almaya başlar. İsmi bağlamayla anılan kendinden sonra gelen birçok saz sanatçısını etkilemiş önemli bir saz sanatçısı olmuştur. Bayram Aracı için büyük usta Neşet Ertaş şöyle diyor: "Bayram Aracı benim en çok etkilendiğim sanatçılardan biridir. Sazı çok canlı ve ritimli çalardı. Değişik tezene atış şekilleri vardı, çok süslü ve gösterişli çaldığı için hepimiz etkilenirdik onun sazından."
Nida Tüfekçi ise Bayram Aracı için şu tespitte bulunmuştur: "Bizim kuşağın sanatseverleri Bayram Aracı' yı büyük bir sevgi ile anarlar. Coşkulu tavrı, Özellikle Ankara dolaylarının tavrıyla çaldığı eserlerdeki başansıyla hâlâ canlı olarak yaşayan bir sanatçıdır."
Geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle 1969 yılında tedavi gördüğü İstanbul 'da hayata veda etmiştir. Sanatçı başta Ankara tavrı olmak üzere farklı icra üsluplarını cesaretle kullanarak oldukça renkli ve gösterişli bir çalış üslubu yakalamış, çağında yaşayan ve kendinden sonra gelen birçok sanatçıyı icrası ile etkilemiş önemli bir saz sanatçısıdır.

Benzer içerik: 

Muharrem ERTAŞ Kimdir?

lokmer 7 Ocak, 2014 - 22:40
İçerik Türü: 
Muharrem ERTAŞ

1913 yılında Kırşehir'in Yağmurlu Büyük Oba köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşta dayısı Bulduk Ali'den bağlama çalmayı öğrendi. Muharrem Ertaş'ın esas hocası...

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satırlar ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
Projeleriniz için neodyum mıknatıs tedarik merkezi