Aşıklama Tavrı - Seherde Bir Bağa Girdim - Uzun Bağlama Kursu Dersleri

lokmer 1 Aralık, 2013 - 23:47
Aşıklama Tavrı - Seherde Bir Bağa Girdim - Yar (Kız) Senin Derdinden Derbeder Oldum Nasıl Çalınır, Çalınışı - Uzun Bağlama Kursu Dersleri. Uzun bağlama parmak alıştırmaları, etütler. Parmak geliştirme.
Aşıklama Tavrı:Geleneksel THM repertuvarında yer alan deyiş ve semah türündeki eserlere uygulanır. Deyişler, Türk Halk edebiyatımızda halk ozanlarımız hece vezniyle yazdığı bir türdür. Geçmişten geleceğe söylenerek varlığını korur. Aşıklama tavrının çalındığı yörelerimizde daha çok kısa bağlama kullanılır.
Mızrap vuruşu aşağıdaki Resim-1'de görülmektedir. Bu tavrın en önemli özelliği mızrapın aşağıdan yukarıya doğru tüm telleri tarayarak çıkmasıdır. Ey Şahin Bakışlım, Yine Dertli Dertli İniliyorsun, Dost Dost Diye, Yüce Dağ Başında Bir Koyun Meler aşıklama tavrının örneklerinden bazılarıdır.
Videoda gösterilen Seherde Bir Bağa Girdim adlı türkünün notaları Resim-2'de verilmiştir.

Ekler
İlginizi Çekebilir

Karşılama Tavrı - Merzifon Karşılaması - Uzun Bağlama Kursu Dersleri

lokmer 1 Aralık, 2013 - 11:40
İçerik Türü: 
Karşılama Tavrı - Merzifon Karşılaması - Uzun Bağlama Kursu Dersleri. Uzun bağlama parmak alıştırmaları, etütler. Parmak geliştirme.

Zeybek Tavrı - Çay Benim Çeşme Benim - Balıkesir Zeybeği - Uzun Bağlama Kursu Dersleri

lokmer 20 Kasım, 2013 - 00:14
İçerik Türü: 
Zeybek Tavrı - Çay Benim Çeşme Benim - Balıkesir Zeybeği - Uzun Bağlama Kursu Dersleri Uzun bağlama parmak alıştırmaları, etütler. Parmak geliştirme.
Projeleriniz için neodyum mıknatıs tedarik merkezi